Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ChlmecHľadať
 
 

Geografické údaje

Chlmec leží na styku Vihorlatu a Humenských vrchov v doline potoka Ptava. Od okresného mesta Humenné je vzdialený 7 km.

chlmec.jpg

Obec susedí na juhozápade s obcou Oreské, na juhu s obcou Porúbka, na severovýchode s obcou Ptičie, na severe s obcou Ptičie miestna časť Podskalka, na severozápade s obcou Jasenov.

Obec Chlmec sa nachádza v údolí medzi masívmi horstva Vihorlatu, Čiernej a Humenských andezitových kopcov, ktoré prstencovito obklopujú celé údolie. Z obce vidieť Jasenovský hrad. Obec leží po oboch stranách potoka Ptava (predtým pomenovaný Plava), ktorý sa v čase dažďov a topenia snehu premení  na prudkú dravú riečku a tá v minulosti narobila veľa škôd. Záplavy boli takmer každoročne. Samostatná obec sa nachádza medzi masívmi horstva, ktoré ju obklopuje zo všetkých strán. Iba severovýchodná časť sa predlžuje do priesmykovej kotliny, kadiaľ vedie úzka dolina. Touto dolinkou vedie hradská cesta z Humenného do Porúbky. Tadiaľ tečie aj potok Ptava, ktorý sa vlieva do rieky Laborca.

Z obce Chlmec sa po hlavnej ceste môžeme dostať do Ptičia – 3km a Porúbky – 3km. Západným  okrajom obce prechádza modro značkovaný turistický chodník z Humenného cez Jasenov k jazeru Vinné. Z Chlmca sa na Jasenovský hrad  dostaneme západným okrajom obce, kráčame na západ popod kótu 283 m n. m. na kraj lesa pod hradom a lesnou cestu sa dostaneme na hrad. Výstup trvá asi ¾ hodiny. Do rekreačnej oblasti Podskalka sa dostaneme peši popri potoku Ptava v smere jeho toku po chodníku – 20minút alebo autobusom – 3km. Na Dupnu 382 metrov nad morom – najjužnejší vrch humenských andezitových kopcov vedie neznačkovaná lesná cesta. Výstup trvá asi 1 hodinu. Chodníkom ku prameňu potoka Ptava okolo najvyššieho vrchu Chom 494,8 m n. m. nachádzajúceho sa južne od dedinky Chlmec, sa môžeme lesnými cestami   dostať na nevysoké najzápadnejšie vrcholce Vihorlatu, na Hirjač 450 m. n. m. a kótu 412 m n. m., odtiaľ vedie cesta do Tarnavy nad Laborcom. Juhozápadne od obce Chlmec sa poľnou cestou okolo Kamenca dostaneme  do obce Oreské – 1 hodina cesty.

Výstup na Kijov 823 m n. m. , ktorý je obklopený hustými lesmi, nie je značkovaný. Cez Kijov možno po hrebeni pokračovať na východ Vihorlatu.

 


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka